Posted on

Intervju z Ivo Polanec: Če loviš svoje sanje, pomeni, da ne tečeš dovolj hitro

Verjetno ni človeka, ki ne bi poznal tistega občutka tiščanja v želodcu, ko vidi, da je nekdo od njega boljši. Temu po domače rečemo zavist. In če je zavedanje lastnega počutja dovolj globoko, potemtakem lahko čisto vsak tudi zavist obrne sebi korist in jo uporabi kot motivacijo za doseganje še boljših rezultatov. Športniki se s tem spopadajo praktično povsod, predvsem pa tujo zavist najbolj občutijo takrat, ko so od svojih tekmecev bolj uspešni.

Iva Polanec je mlada in perspektivna deskarka na snegu, izjemna borka, ki dobro ve, da odličnih rezultatov ne moreš dobiti le z intenzivnimi treningi, temveč tudi v kombinaciji z delom na sebi in krepitvijo lastnega jedra na dnevni ravni. Njena najmočnejša vrlina je vztrajnost, saj je prepričana, da kdor vztraja, zmaguje. V kategoriji, v kateri tekmuje, je priča marsikateremu boju tudi izven tekem, predvsem na osebnostni ravni, kjer se nekateri zelo očitno dokazujejo le drugim in premalo sebi.

Z deskanjem na snegu ste začeli že zelo zgodaj. Kaj vam ta šport po toliko letih pomeni?
»Drži. S športom se ukvarjam že od malega, z deskanjem na snegu pa sem začela pri petih letih. Prav tako izhajam iz družine, kjer je šport močno prisoten, zato so me starši vpisali v klub pri osmih letih, ko je ljubiteljstvo prešlo v malo bolj resne vode. Uživam v tem športu in če pomislim, kaj mi pomeni – ja, gre za način življenja. Prva stvar zjutraj je trening – poleti doma, pozimi na Rogli. Težko si predstavljam, da bi z deskanjem morala prekiniti in srečna sem, da me kljub rezultatom, ki pa jih z vsako tekmo skušam izboljšati, vedno znova v mislih požene močna volja in strast do snega.«

Foto: Miha Matavz

Vedno nasmejana Iva, ki svojo energijo največkrat sprošča skozi šport, je trenutno članica SBK Rogla (Snowboard Klub Rogla). V športnem društvu GYM 87 iz Slovenskih Konjic pa redno skrbi za kondicijo in vitalnost. Svojo kariero izven športa gradi s študijem prava, ki ga v naslednjem letu zaključuje. Kljub občasnemu primanjkljaju časa pa z organiziranostjo vedno poskrbi za svoje prioritete.

Kako usklajujete treninge s študijem?
»Od septembra do aprila sem na snegu, od aprila do septembra pa za knjigami. Ni enostavno ampak nekako mi uspeva. Organizacija je ključnega pomena in včasih se celo zorganiziram že za nekaj tednov vnaprej. So trenutki, ko komaj zdržim in čeprav zna biti hudo verjamem, da zmorem kajti to je moja pot in odločitev, za katero stojim.«

Večkratna državna prvakinja v paralelnem veleslalomu in paralelnem slalomu se je dokončno zaljubila v ta šport takoj po prvi zmagi in se kasneje začela udeleževati tekmovanj po Sloveniji. Poleg prvakinje osnovnih in srednjih šol je tudi zmagovalka pokalov Milkinis, na mednarodnih tekmah je že na začetku svoje športne poti osvojila 4. mesto na pokalu Topollino, na pokalu Pinocchio pa je dosegla 2. mesto. Njenim dosežkom pa še zdaleč ni videti konca. 23-letna Iva Polanec je namreč večkratna državna prvakinja v paralelnih disciplinah v mladinski konkurenci, zmago pa je zabeležila celo med članicami. Je aktualna podprvakinja tako v paralelnem veleslalomu kot paralelnem slalomu. Njen najboljši dosežek v sezoni 2014/2015 je bilo 9. mesto na Evropskem prvenstvu v Turčiji.

Vaši rezultati so resnično zavidljivi in zagotovo s seboj prinašajo veliko odgovornost in predvsem zbranost. Kakšni so vaši občutki ob dosežkih?
»Vedno, ko dosežem tisto, za kar se trudim, občutim to kot poslanstvo. Potrebna je močna psihična priprava, ki pa jo zaenkrat urim skupaj s pomočjo nasvetov in znanja trenerja in kondicijske trenerke. Zgodi se, da z rezultatom nisem zadovoljna, po drugi strani pa vem, da se vse zgodi z razlogom. Težko je začrtati mejo med pripravljenostjo med treningi in psihično pripravo tik pred tekmo, ko pogledaš resnici v oči in veš, da je to to.«

DSC_4562Foto: Miha Matavz

Kaj mora po vašem mnenju trener deskanja obvladati?
»Znati pripraviti progo, razložiti napake, podati objektivno kritiko same vožnje in kontrolirati logistične zadeve. Ko govorim o njegovi objektivnosti, s tem ciljam predvsem na dejstvo, da »najljubši« ne obstaja. Do vseh mora biti enak. Namreč, posledica je lahko zavist, ki pa dolgoročno škodi ne le tekmovalcem v vseh športnih sferah, temveč tudi uspehom celotnega kluba.«

Poštenost, vztrajnost in skrb za druge so vrednote, ki jih poseduje Polančeva. Prav tako pa nima težav s prilagajanjem drugim, če seveda presodi, da je to potrebno. Ve, česa je sposobna in prepričana je, da tek za sanjami ne prinaša zadovoljstva, če se ne potrudiš dovolj. Podpora njenim uspehom je glavni trener Izidor Šušteršič, veliko vlogo pri izvedbi treningov pa ima njen oče, ki jo redno spremlja na treningih in tekmah. Trenira skupaj z znanimi športnimi imeni kot sta Rok Marguč in Žan Košir.

Nam lahko zaupate vaše cilje v prihodnosti?
»Športni način življenja me spremlja že od malega in tako ostaja še naprej. S študijem prava si zagotavljam osnovno eksistenco, ker mi je jasno, da le z deskanjem na snegu ne bom preživela na način, kakor ga želim živeti. Kar se tiče deskanja je moj cilj vožnjo s treningov prenesti na tekme. Bistvo mojih nastopov ni le, da se pojavim na tekmi ampak pokazati vse, kar znam in na podlagi tega doseči vrhunski rezultat. Kot vsak športnik pa si seveda tudi sama najbolj želim nastopati na Olimpijskih igrah.«

DSC01585

Iva Polanec poleg intenzivnih skupinskih vadb intenzivno skrbi zase tudi s pomočjo profesionalne športne opreme SKLZ, njen najljubši pripomoček pa je Core Wheels™, s pomočjo katerega poskrbi za prožnost mišic in krepitev jedra telesa. Znamka SKLZ bo v bodoče prav tako postala ponosni sponzor odlične deskarke na snegu. Želimo ji vrhunske pripravljenosti, s katero bo zastavljenim ciljem le še bližje.

Intervju zapisala: Alenka Zapušek