Posted on

KINESIO TRAKOVI – KAJ SE SKRIVA ZA BARVAMI?

Kako se je vse skupaj začelo?

Trakove in tehniko lepljenja je izumil Japonec dr. Kenzo že pred 35 leti. Metoda se je hitro začela širiti šele po uspehu japonske odbojkarske reprezentance na olimpijskih igrah leta 1988, kjer so bili igralci polepljeni s trakovi.
Od takrat se vodijo klinične raziskave o trakovih in učinkovitosti uporabe. Na podlagi pridobljenih rezultatov se izpopolnjuje tako tehnika lepljenja, kot tudi trakovi.

Kaj je Kinesio taping?

Kineziološki trakovi www.claudebell.siJaponski terapevt dr. Kenzo je razmišljal, kako s trakovi okrepiti mišice in sprostiti sklepe. Cilj je, kako brez omejitve funkcionalnega delovanja sprostiti sklep in s sproščanjem mišic in vezi zagotoviti normalno gibljivost prizadetega sklepa. To je mogoče zagotoviti s posebno tehniko lepljenja. S pravim lepljenjem zmanjšamo bolečino in povečamo gibljivost.

Ta metoda je močno prisotna v športni medicini in rehabilitaciji. Naprej so jo uporabljali vrhunski športniki, kasneje pa se je zaradi odličnih rezultatov razširila na vsa področja fizioterapije. Dandanes tudi v Sloveniji Kinesio taping uporabljajo mnogi fizioterapevti, pojavlja pa se tudi v nekateri bolnišnicah za zmanjševanje bolečin, povečevanju gibljivosti in protioperativni praksi.

Kako deluje?

Je nekakšna nasprotna metoda povijanju. Pri slednjem ustvarimo pritisk, stisnemo in delno imobiliziramo. S Kinesio trakovi pa nekoliko privzdignemo kožo in podkožno tkivo, s čimer povečamo prostor med mišico in kožo. Tako omogočimo sprostitev pritiska na živčne receptorje, ker zmanjša bolečino. Posledično se poveča pretok krvi in dotok hranilnih snovi.

Study-Shows-Kinesio-Taping-Aids-Prevention-of-Disorders-Among-DancersNa kratko:
– Izboljšuje energijski pretok
– Izboljšuje delovanje mišičja
– Izboljšuje delovanje limfnega sistema
– Zmanjšuje bolečino

Najpogosteje se trakovi uporabljajo protibolečinsko, primerni pa so tudi za uporabo pri nestabilnosti in pri omejitvi gibov. Z ustrezno tehniko dajejo delno oporo mišičnim tkivom in pomoč pri opravljanju določenih gibov.

Zelo pomembno je, kako nasmetimo trak.

Za prvo uporabo se je najbolj usmeriti na enega od usposobljenih fizioterapevtov, da nam trak pravilno namesti. Vsak del telesa, vsaka težava in bolečina zahteva točno določeno namestitev. Pomembno je kako razrežemo trak, kako trak oblikujemo, kakšna je stopnja raztezanja v fazi lepljenja, kako trak poteka na koži in položaj delov telesa med lepljenjem.
Fizioterapevti opravijo najmanj dvodnevno izobraževanje pri pooblaščenem predavatelju. V Sloveniji imamo javno dosegljiv register usposobljenih fizioterapevtov za Kineso taping na uradni slovenski spletni strani Kinesio.

Barve, barve, barve …

Nekateri menijo, da imajo barve energijski pomen:
– Rdeča barva dovaja energijo na področje (krepi, hrani, greje) in je uporabna pri kroničnih obolenjih na osnovi slabe oskrbe predela.
– Modra barva odvaja višek energije in prizadetega področja (hladi in pomirja) in je posebej uporabna pri akutnih stanjih.
– Rumena in bež barva izravnavata energetska stanja na področju.

Tako pri akutnih bolečinah na področju (npr. bolečine kolena) vedno uporabljamo trak moder barve, pri kroničnih motnjah pa rdečo barvo. Barve lahko tudi kombiniramo glede na situacijo.

Spet drugi pa so mnenja, da so različna barve zgolj stvar estetike in da je bolj pomembna kvaliteta trakov, ki jih najdemo na tržišču.

KJE KUPITI DOBER KINEZIO TRAK? 

Eden izmed boljših proizvajalcev je Tmax, ki ponuja ekstremno lepljiv kinezio trak.

olympic-javelin-kinesio-tape