Posted on

Prava igra je igra na prostem

Igre za otrokeOtroci zadnjega desetletja se sunkovito namesto igri zunaj, v naravi, obračajo k virtualnim igram, ki se odvijajo v zaprtem prostoru, doma. Teh usodnih napak sicer ne gre prištevati otrokom, temveč je to naloga staršev, da jih usmerijo v gibanje na zraku kajti s tem bodo pridobili na motoriki, ravnotežju kot tudi druženju z drugimi otroki.

Igra na prostem je postala prezrto udobje, ki je ponekod celo označeno kot izguba časa za mlade pa vendar je bistvo fizičnega razvoja in njegove pripravljenosti. Težko je verjeti, da odrasel človek svojemu otroku oneomogoča nekaj, kar je dobro za oba kajti s tem ne samo, da bo okrepil svoje telo, okrepil bo tudi odnos med njima.

Kakšne so prednosti iger na prostem za otroka?

Zasadijo mu doživljenjsko ljubezen do gibanja in telesne dejavnosti. Ker je igra močno orodje socializacije, otroka nauči timskega dela, poštene igre in zdrave konkurence. Prav tako spodbuja družinske vrednote in krepi njihovo povezanost. Kar se tiče fizičnega razvoja pa telo izzove v nove in funkcionalne načine ter s tem pomaga odpravljati ponavljajoči stres, ki ga povzroči pretirano tekanje ali osnovna telovadba.

Otroška igra ni telovadba in nujno potrebno je to ločevati. Mogoče je v očeh odraslega telovadba fizično zahtevna a za otroka je vse to zabava, ki pa seveda ne sme biti zapletena. Torej ne govorimo o posebnih športnih načrtih, opremi, orodjih, temveč igra ključno vlogo ustvarjalnost.

Žal se dogaja, da starši ne prevzamejo dovolj te odgovornosti, da bi se posvetili svojim otrokom in jim namenili dovolj časa ter jim tako omogočili pravi pogled na igro. Najlažje zanje je, da jih enkrat ali dvakrat tedensko pripeljejo na skupinsko aktivnost, kjer se z otroki ukvarjajo drugi. A kljub krvavemu tempu in prepričanjem, da je treba garati za preživetje, se najdejo nekateri, ki žrtvujejo pretirano delo in se usmerijo vzgoji svojega otroka dosti bolj umirjeno in preprosto.

Tecite ali se sprehodite z otrokom do najbližje klopi v parku ali do bližnjega drevesa, pomagajte mu zlezti na prvo dosegljivo vejo, tecite do gugalnice in mu pomagajte, da spozna občutek ledbenja, letenja in gravitacije. Verjemite, več iger na prostem bo prineslo še več radostnih trenutkov.

Ste se kot otroci igrali Fuč? Kolikokrat smo risali tla s številkami in skakali iz polja v polje. Čeprav je že skorajda redkost videti skupinico otrok, da se igrajo to igro, pa je zaradi skakanja vseeno odlična družabna igra za krepitev mišic in pridobivanja ravnotežja. Nekatere igre so zelo zabavne pa čeprav mogoče zahtevne. Kljub temu gre močna spodbuda staršem, da svoje otroke vključijo v prvinske vzorce zdravega gibanja katerega najpomembnejši cilj je, da bodo zrasli v zdrave osebe. Zatorej, ustvarite vezja, ki vsebujejo te vzorce. Dovolite jim naj se plazijo, plezajo, tekajo, skačejo, preskakujejo, mečejo, brcajo in kar je še bolje, počnite vse to z njimi tudi vi.

Avtorica: Alenka Zapušek