Posted on

Dr. Barbara Peče Breznik: “Potrebno je verjeti vase!”

Kako pomembna je individualnost posameznega športnika, je v intervjujih za naš portal zagotovilo že mnogo trenerjev, med drugim Dejan Lenart, Rok in Gašer Predanič, Matevž Koleša … V sodelovanju z dr. Barbaro Peče Breznik smo posneli predstavitveni video, ki prikazuje postopek individualne priprave in diagnostike perspektivnega atleta Luke Janežiča.

Dr. Barbara Peče Breznik je doktorica medicine, specialistka medicine dela, prometa in športa ter doktorica dentalne medicine, ki svoje poslanstvo že mnogo let uresničuje v diagnosticiranju in zdravljenju športnih poškodb. Pri njej smo poizvedeli, kako kot zdravnica in hkrati nekdanja uspešna atletinja vidi vrhunski šport in kaj je pomembno na poti do vrhunskih rezultatov z medicinskega vidika.

Dr. Peče Breznik že vrsto let se posvečate poškodbam in rehabilitaciji vrhunskih športnikov. Je specializiranju za tovrstne poškodbe botrovala tudi vaša prisotnost v športu?

Dr. Peče Breznik: V mladosti sem trenirala atletiko, kar je tudi botrovalo dejstvu, da še sedaj veliko delam s športniki, pa ne samo z vrhunskimi, temveč tudi z rekreativci in tistimi, ki se v svet športa šele podajajo. Seveda pri športu prihaja tudi do poškodb in preobremenitev in kot zdravnik specialist medicine dela, prometa in športa lahko učinkovito pomagam tudi v takih primerih. Nedvomno pa je tako kot pri vseh specializacijah v prvi vrsti pomembno, da te delo veseli, izpolnjuje in da si s srcem pri stvari.

img_9516

Za kvalitetno in zdravo življenje je zelo pomembna tudi fizična pripravljenost posameznika. Kakšno vlogo v vašem življenju igra šport?

Dr. Peče Breznik: Slovenci veljamo za športno zelo aktiven narod, kar pomeni, da se praktično vsi bolj ali manj resno ukvarjamo s športom. Šport je izjemno pomemben že v mladosti, saj nam pomaga doseči samodisciplino, odgovornost, krepi samoorganizacijo. Vse to nam je odlična popotnica za naprej, za življenje. Tako da priporočam vsem staršem, katerih otroci se ukvarjajo športom, da jih pri tem podprejo, spodbujajo in so jim v oporo, četudi morda ne bodo dosegli vrhunskih rezultatov, pomembno je sodelovati. Vsakršno ukvarjanje s športom v mladosti in tudi kasneje nam pomaga pri vzdrževanju psihofizične kondicije v vseh življenjskih obdobjih.

Šport pa je poleg pozitivnih fizioloških sprememb v telesu pomaga tudi pri regulaciji stresa, ki dandanes kroji naša življenja.

Nisem izjema, tako si tudi jaz s športno aktivnostjo napolnim svoje energetske baterije, želela bi si le več časa ali pa malo več samodiscipline za bolj redno vadbo.

Kot zdravnica mnogih vrhunskih športnikov dobro poznate njihovo fiziološko zgradbo telesa. Menite, da je za nekoga, ki dosega svetovno primerljive rezultate pomembna tudi genetika, ali se recept skriva zgolj v trdem delu?

Genetika je kot predispozicija nedvomno zelo pomemben dejavnik za doseganje vrhunskih rezultatov. Po naših prednikih in starših smo podedovali določene značilnosti, sposobnosti, ki ,če jih znamo prepoznati ,jih lahko v veliki meri izkoristimo oz. uporabimo v svoje dobro. Ne podpiram pa ravnanja nekaterih staršev, ki zaradi svojih neuspehov oz. svojih neizpolnjenih želja ,svoje sanje skušajo izživeti preko svojih otrok.

img_9525

V športu moramo uživati, le  tako smo pripravljeni tudi ternirati in se marsičemu odpovedati za dosego zastavljenega cilja. Pomembno je, da so tudi  trenerji dosegli svoje dobre rezultate in odsanjali svoje sanje, saj le tako svoje pozitivne izkušnje lahko uspešno prenašajo na mlade in ne da si s svojimi varovanci gradijo svoj ego. Seveda pa  tako v športu, kot tudi na mnogih drugih področjih življenja, brez trdega dela ni nič.

Kako kot zdravnica, ki sanira fizično nastale poškodbe, gledate na psihično plat športnika, ki se sooča s tem? Ali pri zdravljenju upoštevate tudi njegovo notranje počutje?

Pri vrhunskem športu poleg fizične vedno govorimo tudi o psihični kondiciji, govorimo o celoviti osebnosti. Do dobre fizične pripravljenosti lahko pride marsikdo, ločnico med najboljšimi in tistimi, ki za njimi zaostajajo pa predstavlja brezhibno psihično stanje, trdnost. To se je nedavno lepo pokazalo pri Luki Janežiču, ki se je še sam začudil svojemu rezultatu. Verjeti je potrebno vse! Ko smo mlajši smo namreč izredno dovzetni za vse zunanje vplive, zato je zelo pomembna celotna športna ekipa, ki nas obdaja. Včasih se nam ustavi fizični del, drugič pa psihični, zato je zelo pomembno da znamo vzdrževati kontinuiteto, saj sicer lahko vložimo v trening ogromno truda in časa, ne dosežemo pa nobenega napredka. Fizične poškodbe na žalost nimajo le fizičnih posledic, temveč tudi psihične, kar dostikrat športnika vrže iz tira in ga lahko onesposobi bolj ali za dalj časa kot sama fizična poškodba. Ponovno vzpostaviti tisto “popolno ravnotežje” je precej težko in zelo individualno. Zato je še posebej pri resnih in vrhunskih športnikih tako, da jih je potrebno obravnavati in zdraviti kot kompleksno celoto fiziologije in psihologije, povsem individualno in z občutkom za vsakega posameznika.

img_9510

Ko se na vas obrne športnik, ki se sooča s težko poškodbo, ki jo mora sanirati v najhitrejšem možnem času, se držite izključno metod zdravljenja zahodne medicine, ali se kdaj poslužite tudi alternativne?

Za diagnostiko so nedvomno v ospredju metode zahodne medicine – rentgen, ultrazvok za mehka tkiva, MRI, CT,..

Izjemno pomemben je čas od nastanka poškodbe do pravilne diagnoze in takojšnega začetka sanacije oz. rehabilitacije. Čim hitreje tem boljše – hitrejše zdravljenje.

V moji ordinaciji veliko delam z MLS laserjem, ki omogoča hitrejšo sanacijo predvsem mehkih tkiv -mišic, kit, aponevroz. S programom bioregeneracije so uspehi tudi na kosteh, hrustancu in meniskih. Laser sicer predstavlja novejšo tehniko zdravljenja, ki  spada pod zahodno medicino, ampak bi tudi lahko kdo trdil, da je to že alternativa. Pomembno je, da neprestano sledim novim dognanjem in spoznanjem doma in v tujini in uspešne metode uporabim, kadar je indikacija. Včasih je dovolj že dobra informacija oz. povezava z ostalimi specialisti, da lahko pomagaš.

Npr. osteopatije pri nas ne uvrščamo med tradicionalne tehnike zdravljenja, v Avstriji pa je  že nekaj čisto vsakdanjega in splošno priznanega. Dobro in pomembno je poznati druge možnosti , jih znati pravilno kombinirati s tradicionalnimi tehnikami in tako narediti najboljšo individualno kombinacijo za pacienta.

Gospa dr.Barbara Peče Breznik v preteklosti ste že sodelovali z Luko Janežičem, ki je pred nekaj dnevi pri zgolj 19ih podrl 16 let stari članski rekord na 400m. Pretekel jih je s časom 45.27s. Kako gledate na ta uspeh?

Z Luko se poznava že nekaj časa, saj pri nas opravlja laboratorijska testiranja oz.  preiskave v različnih fazah priprav oz. treningov. Zelo sem vesela njegovega rezultata, ki je res odličen ter bo imel pomemben vpliv na nadaljevanje uspešne kariere in seveda njegove samopodobe in samozaupanja. Fant zna oceniti situacijo in ni obremenjen z zunanjimi vplivi, zato je lahko skoncentriran na treninge, ki skupaj s podporo odlične trenerske ekipe prinašajo vrhunske rezultate.

img_9655

Intervju zapisala: Špela Terglav