Posted on

Intervju s kapetanom KK Helios Sunsov in ustanoviteljem LV Prospects, Lukom Vončina: “Vse se je pričelo po mojem prihodu iz ZDA, ko sem ugotovil, da pri nas ni ljudi, ki bi mladim sistematično predstavili postopek pridobitve športnih štipendij za študij v Ameriki”

Ste se kdaj ob gledanju študentskega filma Hollywoodske produkcije zamislili, kako študij v Ameriki zares poteka? Skrivnostne bratovščine in sestrstva, ki brucem ob prihodu pripravijo iniciacije za vstop v najbolj divja leta njihovega življenja, žurke, ki se nikoli ne končajo in večni prekrokani dnevi … Vse o študiju v Ameriki nam je zaupal kapetan trenutnih košarkarskih državnih prvakov Helios Sunsov, Luka Vončina, ki se je po končami gimnaziji vpisal na University of North Carolina at Charlotte in tam študiral, dokler ga operacija hrbtenice ni zvabila nazaj v domovino. Luka je zaradi navdušenja nad izkušnjo v ZDA po prihodu domov sestavil ekipo LV Prospects, ki mladim športnikom omogoča študij v ZDA in jim pomaga do športnih in akademskih štipendij. Ob koncu tedna pa organizirajo elitni košarkarski kamp za perspektivne košarkaše, ki si jih bodo med drugimi ogledali tudi številni ameriški trenerji! 

Če vas zanima študij v ZDA, potem je spodnji intervju a must-read!

lv-prospects-plakat-1

Luka, tvoja športna pot je impresivna. Ob uspešnemu začetku v mladinski in članski ekipi Uniona Olimpije, te je pot nato ponesla v ZDA, kjer si kot eden izmed prvih Slovencev nastopil za 1. NCAA divizijo. Kaj je botrovalo nadaljevanju študija v Ameriki in kako je ta potekal? 

Luka: Vedno sem se zavedal, da če se odločim ostati v Sloveniji, se bom slej kot prej moral odločiti za nekaj – bodisi študij, ali košarko. Tako me je Amerika takoj privlačila zato, ker mi je bilo omogočeno oboje hkrati – seveda oboje na visokem nivoju. Menim, da je tudi v Sloveniji možna ta kombinacija, vendar niso ne klubi ne univerze pripravljeni popuščati. Na žalost ne vidim neke vzajemne poti, zato sem se odločil za študij v Ameriki. 

Kako ocenjuješ kakovost študija v Ameriki v primerjavi s katero izmed slovenskih univerz?

Luka: Za začetek bi poudaril pripravljenost ameriških profesorjev pomagati študentom – kadarkoli. Tudi sredi noči. Vse temelji na osebnem stiku med profesorji in študenti. Poleg predavanj in izpitov je vsem na voljo še zares veliko možnosti za posvete s profesorji. Menim, da so pripravljeni več vložiti v vsakega študenta posebej in celostno gledano tudi v sam sistem delovanja. Seveda vse to govorim iz lastnih izkušenj in nikakor ne trdim, da v Sloveniji nimamo dobrih univerz.

V Ameriko si odšel, da si se lahko združno razvijal kot košarkar in študent. Kako so nate kot na perspektivnega mladega košarkaša gledali v Ameriki in kako na univerzi doma? 

Luka: V Ameriki imajo v štabu poleg trenerjev tudi “academic staff”, ki ti pomagajo pri organiziranju študija. To ne pomeni, da imajo športniki privilegije v smislu nižje zahtevnosti opravljanja študijskih obveznosti, imajo pa možnost, da jim profesorji namenijo malo več časa za razlago ali jim prilagodijo kakšen rok oddaje določene naloge. Na koncu športniki pišejo iste izpite in oddajajo iste naloge kot redni študentje, vendar to zanje ni težava, saj je njihov urnik organiziran dovolj optimalno da na koncu brez težav opravijo vse obveznosti. 

Po prihodu v Slovenijo si nadaljeval košarkarsko kariero pri Helios Sunsih, kjer si kot kapetan prikazal izjemno igro. So tvoje želje ostati doma, ali se ščasoma vidiš v tujini? 

Luka: Kar se košarke tiče menim, da smo v zadnjem letu v Heliosu pisali zares lepo zgodbo, ki jo želimo letos ponoviti, zato to sezono ostajam doma. V prihodnje je velik projekt tudi LV Prospects, če pa se ponudi priložnost v tujini pa se prav tako ne bom branil. 

luka11

V Sloveniji boš zagotovo pustil pečat tudi kot eden izmed ustanoviteljev LV Prospects. Pa najbolje, da sam razložiš vašo vizijo …

Luka: Vse se je pričelo po mojem prihodu iz ZDA, ko sem ugotovil, da pri nas ni ljudi, ki bi mladim sistematično predstavili postopek pridobitve športnih štipendij za študij v Ameriki. Pričeli smo z vizijo, da najprej predstavimo dijakom vse možnosti, ki jih vodijo do želenega študija na dobri univerzi v Ameriki. 

Eden izmed večjih prihajajočih projektov je zagotovo elitni kamp za košarkarje v Domžalah EBS 2016, ki bo parim najperspektivnejših igralcem prinesel še bolj perspektivno prihodnost v Ameriki. 

Luka: Po treh letih delovanja smo se odločili, da domačim perspektivnim igralcem omogočimo izpostavljenost pred trenerji. Na koncu je pri njihovi odločitvi seveda pomembna košarka, pa tudi ocene, osebnost itd. Skupek vsega se vtisne v spomin v trenerju, ki se na koncu lahko lažje odloči. Nekaj teh trenerjev prihaja tudi na naš dogodek, dosti bomo snemali v živo, tako da trenerji imajo vpogled v ključne stvari pri posamezniku. Pomembno je da igralci na enem mestu v parih dneh izvedo vse, kar potrebujejo za pridobitev štipendije in kasneje študija v Ameriki. V prihodnosti želimo kamp razširiti tudi na druge športe in še več zainteresiranim ponuditi pomoč pri pridobitvi akademske štipendije. 

ebs-logo-z-napisom

sklz22

Intervju zapisala: Špela Terglav