Posted on

KAKO IZBOLJŠATI ČAS MARATONA?

Maratoni so v Sloveniji zelo obiskani športni dogodki, saj poleg številnih tekačev privabljajo tudi množico obiskovalcev, ki bodrijo tekače in na koncu z njimi proslavijo uspešno pretečene kilometre. Na prvi pogled odlična priložnost za kvalitetno preživet vikend, vendar vsi, ki se resno poglobijo v priprave na maraton, vedo, da se za tem skrivajo ure treninga, volje, moči in psihofizične vzdržljivosti.

Pravijo, da po prvem odtečenem maratonu, tekač razmišlja le o tem, kdaj se bo udeležil naslednjega – pretečenega z boljšim časom. Za vse, ki se v tem opisu najdete, smo pripravili nekaj koristnih nasvetov za izboljšanje vašega rezultata.

Jan Kovačič www.sportnaoprema.si

IZBERI MARATON, KI TI JE PISAN NA KOŽO!

Če želiš svoj rezultat izboljšati v krajšem času, je pomemben dejavnik tega izbira maratona. Seveda je v tem primeru priporočljiv manj reliefno razgiban teren. Zelo pomembni so tudi vremenski pogoji, zato je pred odločitvijo zaželjeno, da si pogledate vremenske pogoje v času maratona za vsaj preteklih deset let.

INSPIRACIJA = ZELO POMEMBEN FAKTOR

Vzpodbuda je na preizkušnjah kot je maraton ključnega pomena za uresničitev zastavljenega cilja. Preden se dokončno odločiš o izbiri maratona, premisli tudi o množici navijačev, ki bi ti lahko vlila voljo za tistih zadnjih “peklenskih” nekaj kilomtrov.

REALNO ZASTAVLJENI CILJI

Ob dobrem prehranskem načrtu, ki ima zelo pomembno vlogo pri uresničitvi zastavljenih ciljev, in uspešnih tekaških treningih, je pomembno ostatih na trdnih tleh. Mnogi si postavijo za cilj čas, ki jim je v danem trenutku nedosegljiv, po končanem maratonu pa izgubijo voljo za nadaljevanje. Postavite si realne cilje, tako boste dosegli tudi dobre rezultate in na koncu že nestrpno čakali na naslednji maraton.

HITROST

Ne glede na ostale nasvete, dejstvo, ki ga ne gre spregledati, je seveda povezano s hitrosto in tempom teka. Najučinkovitejša načina treniranja sta intervalni trening in ti. tempo trening, s katerim boš nedvomno izboljšal svoj čas.

tek1
FARTLEK TRENING

Fartlek trening v dobesednem prevodu pomeni igranje s hitrostjo. Ideja je, da se med tekom izmenjuje šprint in lahkoten tek. Med tekom na nezahtevnem terenu je na vrsti šprint in obratno na zahtevnejši trasi lahkoten tek. Rezultat fartleka je večja fleksibilnost in boljša odzivnost na različne terene.

VIŠINSKI TEK

Mnogo trenerjev v zgodnji fazi treniranja za maraton priporoča tek z večjim naklonom, saj se tako mišice utrdijo za možne bolečine med maratonom.

tek2

V družini SKLZ Pro športnikov je tudi Nataša Robnik, ki je septembra pretekla 246km ultramaraton v Grčiji, ki velja za enega izmed najzahtevnejših na svetu. Več o njenih pripravah si lahko ogledate na spodnjem videu.

Preberite pa si tudi intervju z Natašo, v katerem so razkrite mnoge podrobnosti za priprave na Špartatlon.