Posted on

Lateralno gibanje za močne in gibljive noge

Košarkar je športnik, ki mu lateralno gibanje prinese veliko prednost zato je pomembno kako ga koristi. Na igrišču teče sem ter tja, čim hitreje in ko mu končno uspe, da se premakne na drugo stran, se v tistem trenutku zaveda sposobnosti, ki mu je pomagala premagati nasprotnika. Tej sposobnosti pravimo lateralna hitrost.

Bočna hitrost, kot ji nekateri rečejo laično, je ena najpomembnejših dejavnikov, s katerim branilec v košarki učinkovito premaga nasprotnika. Gre za napredovanje »po ovinkih«, kjer je gibanje od strani nepričakovano in odvisno od naključnih dejavnikov. Lateralno razmišljanje je v veliki meri podobno lateralnemu gibanju kajti od košarkarja zahteva tri poglavitna orodja: izzivanje, povzemanje koncepta in provociranje.

S hojo ali tekom v neko smer, se bo pred branilcem pojavila ovira, na katero bo seveda gledal izključno le z namenom, da jo premaga. Brez logičnega razloga bo branilec našel najboljši možni način ter »blokado«, ki bi jo sicer logično rešil s primernim načinom, spremenil v boljšo alternativo v dani situaciji. Z povzetim konceptom bo igralec branilec našel mnogo novih poti kako premagati nasprotnika. Provociranje je kot zadnje orodje v resnici ustvarjalno razmišljanje, ki se na igrišču spremeni v gibanje ter tako pretkano zmede nasprotnega igralca.

Z lateralno hitrostjo košarkarju uspe na iznajdljiv način prelisičiti igralca in sicer s hitrim premikanjem stran od njega pri katerem koraki niso nujno zaporedni ampak so skoki naključni pa vendar premišljeni.

Da bi izboljšali lateralno hitrost, je dobro pričeti z ustreznim dinamičnim ogrevanjem mišic. Zaradi obsežnega pospeševanja in zaviranja je pomembno sproščanje bokov in predela v dimljah predvsem s stranskimi ter navadnimi počepi.

Sposobnost lateralnega gibanja lahko obvladate z mini raztegljivim pasom, ki je praktično in poceni orodje. Če ga še nimate, si ga čimprej nabavite kajti z njegovo pomočjo boste povečali lateralno hitrost. Uporabljajte ga za bočne (stranske) korake v levo in desno smer. V položaju obrambe je vsakemu branilcu pomembno, da je njegova drža nizka in to je zelo priporočljivo kajti tako poskrbi za vzdržljivost mišic na nogah.

Uporaba pasu je enostavna. Potegnite ga nad kolena, se z ravno hrbtenico postavite v pol-sedeči položaj z vzravnanimi prsti na nogah, teža naj bo razporejena navzdol proti sredini vaših stopal, in pričnite s stranskimi koraki, enkrat v levo, enkrat v desno. Izberite si točko pred vami, natančneje točko fokusa, ki vam bo omogočila, da se z očmi ne boste premikali gor in dol. S 3 nizi po 6-12 ponovitvami v vsako smer bo lateralno gibanje postalo zanesljivo, lateralna hitrost pa bo dosegala zavidljive rezultate na vsaki tekmi.

Avtor: Alenka Zapušek