Posted on

Človeško telo je narejeno za gibanje

Gibalno dejavnost so s človekovo sposobnostjo povezovali že v času starih Kitajcev, Grkov, Rimljanov in Indijancev. Galen in Hipokrat sta denimo ugotovila, da telesna dejavnost ugodno vpliva na določene sposobnosti, pomanjkanje gibanja pa je škodljivo. Leta 1700 je zdravnik Ramazzini opisal slabšanje telesne sposobnosti krojačev in čevljarjev zaradi njihovega statično sedečega dela v primerjavi s hitronogimi poštarji. Ljudem s sedečimi poklici je že v istem času priporočal kakršnokoli telesno vadbo, ki naj bi si jo privoščili vsaj en dan v tednu, na primer ob nedeljah, da bodo lahko potem spet cel dan sedeli.

Dandanes pa je povečevanje odvisnosti od računalniško vodenih naprav, ki nam sicer prihranijo veliko  dela in časa, ogromno ljudi spremenilo v tako imenovani »coach potato«. Ljudje se ne zavedamo niti nimamo v navadi, da bi se spraševali, kakšen bi bil skupen seštevek časa, ki ga čez dan presedimo. Sedimo ne le na delovnem mestu, temveč tudi večino preostalega dneva. Sedimo med prehranjevanjem, če že nismo pred televizorjem, se usedemo pred računalnik, beremo knjige, revije in časopise, sedimo v družbi, kinu…

Za trenutek se zamislite nad vašim življenjskim slogom in ga ocenite. Kdaj ste se nazadnje vstali iz udobnega fotelja samo zato, da bi zamenjali televizijski program? Ali se kdaj odločite, da se boste po tekočih stopnicah sprehodili ali se preprosto postavite nanje in počakate, da opravijo svoje delo – vas pripeljejo v višje nadstropje? Ali pomivate posodo ročno ali s pomivalnim strojem?

Človeško telo je zgrajeno tako, da se moramo gibati. Naši daljni predniki so bili lovci in nabiralci. Zato ni prav nič čudnega, če se telo negativno odzove na pomanjkanje telesne dejavnosti. Razvojno gledano so preživela le tista živa bitja, ki so bila najmočnejša in najbolj vzdržljiva. Kljub temu, da je današnji način življenja popolnoma drugačen kakor v pradavnini, moramo biti tudi danes v dobri formi, da smo lahko kos vsakodnevnim psihičnim stresom modernega življenja.

Postanite aktivni

Telesna nedejavnost zmanjšuje voljo do dela, slabi zdravje in počutje. Dva izmed običajnih izgovorov sta:«Tako zelo sem utrujen-a!« in »Nimam časa!« Edini izhod iz tega začaranega kroga je v vsakem trenutku izkoristit še tako majhno priložnost za telesno dejavnost in z njo začeti takoj. Rada bi vas spodbudila, da bi naredili nekaj zase, za zdravo telo, notranji mir in samozavest. Želim vam pomagati, da boste premagali ovire na poti do bolj aktivnega in sproščenega življenja, ne da bi pri tem doživeli nov stres. Vse, kar boste storili zase, naj vam bo v zabavo. Da bi ostali ali postali duševno in telesno »fit«, se sploh ni potrebno odpraviti v fitnes center ali telovadnico. Z malo domišljije boste lahko celo tisti najbolj neaktivni, v v svoj vsakdan vključili nekaj telesnih dejavnosti in naredili nekaj za svoje telo, dobro počutje in trdnejše zdravje. Če se ne želite ali ne morete pridružiti kakšni rekreativni skupini, poskusite vsaj s hojo, vrtnarjenjem in podobnimi opravili, ki od vas zahtevajo nekaj telesnega napora. Ko boste spodbudili svojo domišljijo, boste spoznali, da obstaja neskončno število možnosti, kako povečati telesno dejavnost. Namesto, da otroke peljete v šolo z avtomobilom, jih raje pospremite peš. Ne izogibajte se stopnicam. Pozabite na dvigala, pomične stopnice…kadarkoli je to možno.

Kmalu boste opazili spremembe

Koncept aktivnega življenja omili preskok iz neaktivnega v aktivni življenjski slog in ga razdeli v številne manjše korake. Vsak zase morda res ne pomeni veliko in na začetku tudi ne prinese opaznih sprememb na zdravju in počutju, pa tudi na postavi ne. Vendar vsi dobro vemo, da se tudi počasi daleč pride in kmalu boste opazili spremembe. Morda bo to barva lic, svežina v gibanju, nekaj več energije ali nov življenjski zagon. Prav gotovo vas bo vsaka izmed njih še dalje spodbujala k novim izzivom. Še preden se boste zavedali, bo vaše življenje veliko aktivnejše, kot je bilo prej. Spoznali boste, da za to ni bil potreben velik napor, le dobra volja in želja po boljšem zdravju in počutju.

Na vrat na nos…

Tudi pri preprostih telesnih dejavnostih sta potrebni zmernost in strpnost. Zlasti, če večino dneva opravljate sedeča dela, rezultatov ne pričakujte prehitro. Začnite z vsaj petimi minutami telesne dejavnosti na dan in čas postopoma podaljšujte vsakič, ko se boste počutili pripravljene za to. Sčasoma boste bolj »fit« in pripravljeni tudi na bolj intenzivne in dalj časa trajajoče telesne dejavnosti. V kratkem boste brez težav zmogli 30 minut zmerne bremenitve 5-krat ta teden. Svetovna zdravstvena organizacija priporoča redno zmerno intenzivno telesno dejavnost vsaj 30 minut na dan, 5-krat na teden.

Po nekaterih definicijah je telesno nedejaven tisti, ki ni aktiven vsaj 30 minut na dan. V državah Evropske unije je več kot 60%populacije premalo telesno dejavne. Simpatična je ponazoritev problema neaktivnosti mladih generacij z mislijo:«Medtem ko starši surfajo na vodi, njihovi otroci surfajo po internetu:«

Bodimo zgled našim otrokom, generaciji, ki prihaja za nami. Naj se trend neaktivnosti ne nadaljuje. Naredimo spremembe, ki jih želimo videti v svetu in bodimo najprej sami tista sprememba, ki jo želimo.

 

Članek pripravila: Valentina Miklavžin

osebna svetovalka za zdravo prehrano & gibanje

gsm: +386 40 866 360